A görény és a nagyvilág
2007.03.20. 19:44
Séta télen-nyáron...
A vadászgörény kíváncsi, örökmozgó és élénk, és nagyon szeret a szabadban lenni.
Tehát ha tehetjük, vigyük sétálni! A sétáltatás azonban előkészületeket igényel: nézzük, mik a biztonságos görisétáltatás feltételei!
Az első, és legfontosabb a jó hám és póráz kiválasztása. Mindenféleképpen a görények számára készült hámot használjunk! Sima nyakörvet ne adjunk a görényre, mert, vagy fulladozni fog (ha túl szoros), vagy pedig kibújik belőle (ha túl laza).
A hámok fajtáiról már írtunk fentebb a Felszerelés résznél.
A hámot igyekezzük szorosra húzni, de arra ügyeljünk, hogy ne szorítsa az állatot: akkor jó, ha a mutató ujjunk már nem fér be a hám alá. Minden séta előtt ellenőrizzük le, hogy megfelelő méretű-e a hám, mert a görények hízhatnak (főleg ősszel, készülve a télre), fogyhatnak (főleg tavasszal), így elképzelhető, hogy a legutóbb még megfelelő hám most túl szűk vagy túl laza lesz. A hámhoz minden esetben adnak pórázt is. Ez eleinte még megfelelő, de később rá fogsz jönni, hogy sokkal kényelmesebbek a felcsévélhető pórázok (ebből a kisebb kutyáknak való megfelelő a görények számára is).
Nagyon fontos, hogy görényünk megkapjon minden szükséges oltást (veszettség + szopornyica ellen), mielőtt kimenne az utcára.
Továbbá célszerű a görényt paraziták ellen is kezelni (kullancs és bolhák). Az állatkereskedésekben, állatpatikákban kapható cseppeket (nyakra kell belőle cseppenteni) vagy ultrahangos bolha és kullancsriasztót (a hámra lehet felerősíteni) használjunk. Sose tegyünk fel a görényünkre bolha és kullancsírtó nyakörvet és ne használjunk se spray-t, se port a paraziták ellen.
A séta lehetőleg mindig pórázon történjen.A görények nagyon kiváncsi állatok. Ha szabadon mászkál és magadhoz hívod, előfordulhat, sőt valószínű, hogy nem fog hanyatt-homlok odafutni hozzád. Ha éppen van olyan dolog, ami jobban érdekli őt az adott pillanatban, mint a Te hívó szavad, akkor azt fogja választani és nem Téged. Ez nem rosszindulat, nem nevelés hiánya, a görények ilyenek. Amennyiben hirtelen megijed valamitől, akkor póráz nélkül világgá fog szaladni.
Természetesen léteznek olyan görények is, amelyeket lehet póráz nélkül is sétáltatni, mert annyira ragaszkodnak a gazdájukoz, de ez ritka, mint a fehér holló. Lehetőleg ne kísérletezzünk vele, hogy vajon szabadon is követne-e, vagy sem. Ha egyszer elkóborol, nagyon nehéz megtalálni és befogni. Ahhoz, hogy szabadon tudjad sétáltatni, egyrészt veszélyektől (kutya, autók, stb) és külső ingerektől mentes hely kellene, másrészt, pedig folyamatosan magadon kellene tartanod a figyelmét.
Ha beoltattuk a görényünket, paraziták ellen is kezeltük, kiválasztottuk a hámot, akkor jöhet a séta. Vihetjük görinket a közeli parkba, vagy a rétre, esetleg erdőbe is, sőt ma már a görényes társaságok kifejezetten görényes sétákat is szerveznek, ahol "társadalmi életet" élhetnek mind a görények, mind a gazdik. Ha jószágunk félénkebb az átlagnál, akkor, amíg a parkba érünk, szállíthatjuk a dobozában vagy a kabátunkban is.
Ha közeli a kiválasztott hely és jó idő van, akkor nem kell hordozó, elég, ha a kezünkben van, ekkor azonban ne szorítsuk magunkhoz, engedjük, hadd találja meg a neki tetsző pozíciót az ölünkben. Kézben szállításkor azért mindig tartsuk biztosan a pórázt, mert ha megijed (jön egy hangos villamos, vagy kutya) kiugorhat a kezünkből, és akkor aztán bottal üthetjük a nyomát. Tömegközlekedési eszközökön lehetőleg tartsuk a hordozójában, ezzel elkerülhetjük a konfliktushelyzeteket. Amennyiben a dobozában visszük le sétálni, tegyük kedvenc rongydarabját is mellé, ettől biztonságban érzi magát és még alá is bújhat, ha nagyon megriad.
A parkban óvatosan tegyük le a földre és hagyjuk, hogy hadd mérje fel a terepet. Körülbelül két-három percet vesz igénybe, amíg megbizonyosodik arról, hogy eltávolodhat a gazdi mellől.
Eleinte a földön fog kúszni és a farka olyan lesz, mint az üvegmosókefe. Ez a görényeknél természetes dolog, így jelzi, hogy még nem érzi magát biztonságban. Amint nekiindul, minden érdekes szagot és zegzugos helyet ellenőriz.
Főleg akkor érdekes számára a terep, ha más görik is járnak arra és hagynak neki "üzenetet", melyet meg tud válaszolni. Érdemes zöld területre vinni, hadd hemperegjen a fűben, az avarban, és hadd ásson - szinte minden görény született "kertész". Arra viszont ügyeljünk, hogy az ápolt virágágyásokba ne engedjük be. Nem biztos, hogy az, aki gondosan elültette és ápolja a virágokat, értékelni fogja a görényünk ásási mániáját. Ugyanígy arra is figyeljünk oda, hogy a játszótéren a homokozóba se engedjük be ásni, játszani a görényünket.
Az első sétákat érdemes egy nyugodtabb helyen végezni, ahol nincs se túl sok ember, se más állat (főleg kutyák!). Épp elég újdonság lesz neki anélkül is, hogy kiváncsi emberek és állatok vennék még körül. Megfigyelhetjük, hogy jobban szeretnek alkonyatkor, a fal mellett, illetve a bokrok között sétálni. Ez azért van így, mert a kisragadozók általában alkonyatkor indulnak vadászni, illetve bár ők is ragadozók, azért rájuk is vadásztak. Így nagyobb biztonságban érzik magukat. Ha nem szereti, akkor ne erőltessük rá görényünket arra, hogy nyílt terepen sétáljon.
Soha ne rángassuk a pórázánál fogva és ne emeljük fel azzal - csak és kizárólag vészhelyzetben. Ha túl laza a hám, akkor ilyenkor ki tudja húzni magát belőle!
Nyáron, lehetőség szerint hajnalban, késő délután vagy este sétáltassunk, mivel a görények nehezen tolerálják a napközbeni hőséget, és könnyen hőgutát kaphatnak! Arra is figyeljünk oda, hogy ne próbáljuk még este sem aszfalton, betonon sétáltatni, mert bár mi nem érezzük, de mind a beton, mind az aszfalt napközben nagyon felmelegedhet, és kellemetlen lehet rajta a séta a görény számára. Nyáron mindig legyen nálunk víz is, és kínáljuk is meg vele sűrűn.
A téli sétáknál is oda kell figyelni pár dologra. Érdemes szoktatni őket a hideghez, mert csak akkor fogják a téli sétát élvezni, ha fokozatosan hozzászoktatjuk őket. Bár a lakásban tartott görények is növesztenek téli bundát, de amennyiben a csak szobában tartott görényt szoktatás nélkül kivisszük télen a hóba játszani, csalódni fogunk. Ahelyett, hogy boldogan túrná a havat, egyáltalán nem fog örülni, hogy kivitték a kellemes melegből a hidegbe és amint tud, rohan haza vagy könyörög, hogy a gazdi vegye fel és melengesse.
A hideghez szoktatott görényre sem árt odafigyelni. Ha sokáig egy helyben didereg, illetve nagyon fel szeretne kéredzkedni, akkor számára elég volt a sétából és ezt fogadjuk el. Fagypont alatti hőmérsékleten, illetve szeles, nedves időben ne vigyük ki órákra sétálni.
A veszélyek között első helyen kell megemlíteni a KUTYÁKAT. Sajnos nagyon sok görény halálát okozták már séta közben a gyakran póráz nélkül sétáló kutyák.
Sose engedd oda idegen kutyához a görényed. Ha a gazdi azt mondja, hogy az ő kutyája sose bántott még egyetlen állatot sem, akkor sem szabad. Nem tudhatod, hogy a görényed szaga és fürge mozgása milyen reakciót fog kiváltani a kutyából. Vannak kutyák, amelyek tényleg barátkoznának, vannak kutyák, amelyek megijednek tőlük, de előfordulhat, hogy támadni fognak. Azok a kutyafajták (terrierek, tacskók) és ezek keverékei, melyek többek között az ilyen kisragadozók elfogására lettek kitenyésztve, szinte minden alkalmat megragadnak, hogy megfogják őket. Ne felejtsd el, egy GÖRÉNYNEK SEMMI ESÉLYE SINCS A KUTYÁVAL SZEMBEN, bármilyen fajta is legyen az. Könnyebb megelőzni a bajt, mint később orvosolni.
Az utcán közlekedő macskák általában nem jelentenek veszélyt görényünkre. A legtöbb macska, ha megérzi a görény szagát, máris menekül (ráadásul a gazdi is ott van a póráz végén erősítésként). Ettől függetlenül figyeljünk oda rájuk is, mert előfordult már, hogy kisebb termetű nőstény görit megtámadott macska. De ez elég ritka kivétel.
Ha forgalmas utcán sétálunk, akkor az emberek is veszélyt jelenthetnek. Érdemes rövid pórázon sétáltatni ilyenkor a görényünket és odafigyelni rá, hisz az emberek nem biztos, hogy észreveszik és ráléphetnek, vagy felrúghatják. Ha úttesten kelünk át, minden esetben vegyük fel a görényünket, mert előfordulhat, hogy pont az út közepén cövekelne le, valami izgalmas szagot "elemezni".
Séta után mindig nézzük át a bundáját, hogy nincs-e benne élősködő; a tappancsait, hogy nem tört-e be valamelyik karma, illetve nem sérült-e meg valahol. Vegyük le róla a hámot, és adjunk neki friss vizet. Ha nagyon sárosak a tappancsai, akkor esetleg át lehet törölni vizes ruhával, vagy le lehet öblíteni - viszont készüljünk fel arra, hogy ezzel nem fogunk nagy sikert aratni nála és az összes karmával védekezni fog ellene.
|