Görénybiztos lakás, tartás, felszerelés
2007.03.21. 10:19
Görénykedés otthonunkban, ketreckérdés
Ez egy nagyon összetett kérdés, hiszen mind a ketrecben tartásnak, mind a szabadon hagyásnak vannak előnyei és hátrányai.
Ketrec melletti érvek:
Szabadon, felügyelet nélkül hagyott göri könnyen szétpakolja a lakást, mire hazamész:
- Veszélyben vannak a virágok, amiket seperc alatt kiásnak a helyéről, hiszen nagyon szeret a földben kotorászni. Nem is beszélve arról, milyen remekül szét lehet hordani a maradványokat! :)
- Beszorulhatnak egy szekrény, ágy mögé. A görik szívesen bemennek mindenféle szűk nyílásokba, résekbe, és sajnos előfordulhat, hogy nem tudnak kijönni.
- Beleakadhatnak egy számítógép sok zsinórjába. Akkor persze használják a fogait a kiszabadulásra. Ez természetesen legrosszabb esetben áramütést is okozhat.
- Lelógó terítők is potenciális veszélyforrások, elkezdhetik cibálni őket, s miként a kisgyerekek, magukra ránthatják azt (az asztal teljes tartalmával együtt).
- Nyaralás alkalmával könnyebb görénydadát találni, hiszen hozzá van szokva a bezártsághoz. Nem sínyli meg annyira a gazdi távol maradását, mint egy szabad göri ketrecbe kényszerítve.
- Véletlenül ráeshet valami (cd állvány, egy nehezebb könyv, éjjelilámpa…)
- Leeshet a szekrényről, amire nagy nehezen felküzdötté magát. Ugyanis addig próbálkozik a mászással, míg nem sikerül neki. Igazán kitartóak.
- Ha van a helységben szemetes, azt holtbiztos megtalálják és kiborogatják.
- Kisgörényt könnyebb a rendre szoktatni.
- Nem tud kisurranni, míg a gazdi bemegy a lakásba (esetleg nagy csomagokkal felszerelve)
- A ketrecbe szoktatott állat az otthonának érzi azt.
- Oda visszamegy elvégezni a dolgát. Nem piszkít a szobába.
- Ha ott kap enni állandóan, megtanítható rá, hogy nem kell eldugdosnia az ételt, mert az „otthonában” mindig megtalálja, senki nem veszi el tőle
- Amikor nem vagy otthon alszik. Pihen. (Mindaddig, amíg meg nem látja, hogy hazaértél, mert akkor nagyon ki akar jönni)
- Oda elmenekülhet, ha fél valamitől (pl. kisgyerek, egy ismeretlen kutya, macska) Oda nem tud más bejönni (erre a gazdinak kell ügyelnie, hogy ez így is legyen. A ketrecen belül senki ne zaklassa az állatot.
Alapfelszerelések:
Ketrec
Amennyiben a görényünket lakásban tartjuk, úgy érdemes ketrecet beszerezni hozzá. Kegyetlen dolognak tűnhet egyesek szemében, de ez a mi és az ő érdeke is. Az övé, hogy amennyiben nem vagyunk otthon, biztonságban legyen, mert egyedül könnyen bajba tud kerülni, és nem leszünk ott, hogy segítsünk neki. A miénk pedig azért, hogy egyrészt ne tegyen kárt a lakásban, másrészt, ha például görénytől félő vendégeink jönnek, el tudjuk őt zárni.
A ketrecnek minimum 0,5 m˛ kell lennie görényenként. Legjobb egy magasabb, többszintes ketrec, ahová könnyebben tudunk függőágyat, búvódobozt felszerelni. A szinteket érdemes csövekkel összekötni, nagyon ügyesen és élvezettel használják. A ketrec alja ne legyen rácsos, mert könnyen beleakadhat a lábujjuk, karmuk. Ha a ketrecünk alja vagy a szintek mégis rácsból készültek, akkor fedjük le valamilyen anyaggal (pl linoleum), hogy elkerüljük a balesetveszélyt. Rácsból készült létrákat se használjunk a szintek között.
A görényünket SOSE tartsuk akváriumban, terráriumban és SOSE tegyünk a ketrecükbe forgácsot. Érdemes sok puha rongyot, régi törülközőt, pólót beletenni – ezekbe szeretnek elbújni – a rongyokat legalább hetente váltsuk.
Ketrec felszerelése:
Itató:
Itató többféle is kapható. Létezik a golyós típusú itató (egy műanyag henger, a végén egy fémcsővel, a fémcsőben egy golyóval, amely, ahogy az állat lökdösi a nyelvével a golyót, vizet ad) –
ennek az előnye, hogy nem tudja a görényünk
kiborítani a vizet, hátránya viszont az, hogy sok
görény nem tudja megtanulni, hogy kell belőle inni.
Ha ilyet veszünk, mindig figyeljük, hogy tudja-e
használni az állatunk, ha sokadik megmutatásra se
tudja használni, akkor vegyünk másikat. Adhatunk neki vizet ketrecre felakasztható fémtálban is – viszont figyelnünk kell rá, mert ezt könnyen ki tudja borogatni, ráadásként, ha unatkozik, akkor „koncertet” adhat nekünk, ahogy a fémtálat a rácshoz csapkodja.
Adhatunk neki vizet sima tálban is, ha viszont így akarjuk itatni, akkor érdemes súlyos, nehezen felborítható tálban adni neki a vizet, mert ha unatkozik vagy csak „pacsálni” szeretne, akkor ki fogja borogatni a vizét.
Etető:
Adhatunk neki eleséget ketrecre felakasztható fém, vagy műanyag tálban – ezek hátránya, hogy kiborogathatja, vagy adhatunk neki sima tálban is – ezeket is borogathatja, ezért érdemesebb „talpas” tálakat adni, vagy pedig súlyos, nehezen felborítható tálat.
Alomtálca:
A macskák számára készített alomtálcák tökéletesen megfelelnek a görényeknek. A kereskedelemben kapható görények számára kifejlesztett, háromszög alakú, felrögzíthető alomtálca is. Ezeket csak nőstényeknek, vagy nagyon kistermetű hímeknek vegyük meg, a nagytermetű hímek egyszerűen nem fognak beleférni. Létezik, bár ma még ritka, a négyszögletű, nagyméretű, kifejezetten görények számára kifejlesztett alomtálca is. Ezt akár már nagytermetű hímnek is be lehet szerezni.
Az alomtálcát érdemes a ketrec széléhez rögzíteni, mert sok görény szeret játszani vele, ellökni, eltolni, felborogatni.
Függőágy, búvókocka:
Az egyik „legfontosabb” kényelmi felszerelései a ketrecnek. Minden görény imádja őket. A függőágyat megvehetjük shopokban, állatfelszerelési boltokban, de készíthetünk mi magunk is. Sok görényes weboldalon vannak fenn minták mind a kockákra, mind a függőágyakra. A lényege, hogy felakasztható legyen a ketrecre, bele tudjon bújni.
Célszerű a viták elkerülésére annyi kockát és függőágyat betenni a ketrecbe, ahány görényt el akarunk helyezni benne. Ha összeszoknak, valószínűleg úgyis egy kupacban fognak aludni, de azért jobb a békesség.
Hám és póráz:
Sose próbálkozz normál nyakörvvel a görényeknél - bármikor kihúzhatja a nyakát belőle, vagy megfojthatja magát. Vannak kifejezetten görények számára készült hámok (Karlie, Haegen) - azok közül válassz. Ezek a hámok a görények nyakát és bordáit fogják közre - ez kényelmesebb is számukra és biztonságosabb is.
Kétféle hám létezik: léteznek a "H" formájú hámok és a "8-s" formájú hurkos hámok. Mindenki maga döntse el, hogy melyik a kényelmesebb a görénye számára. Általában a H formájút használják, mert a 8-s, hurkos hámnál az egyik hurok néha nagyon rászorul a görény nyakára, amíg a másik meg nagyon laza tud lenni.
Póráz: általában a hámhoz eleve adnak egy pórázt, ami a sétáltatások kezdeténél még megfelelő. Ez általában lapított nylon anyagból készül, de eléggé rövid és esetenként nehéz követni vele az állatkát - főleg, ha bokorba mászik be, vagy nagyon belelendül a sétába. Javasoljuk a "Flexi" típusú, feltekercselhető kutyapórázt, mert ezzel könnyen lehet szabályozni a távolságot és elég hosszú (az 5 méteres póráz például már nagyon jól használható).
Ha lehet, ne használjunk bőr, vagy láncpórázt - nehéz a görények számára, a pamutból készül pórázok pedig hamar elszakadhatnak.
A H formájú hámokhoz általában tartozik egy kis csengő is. Ez neked kényelmes, mert mindig tudod, hogy merre jár a görény, de a görényeket általában idegesíti - figyeld meg, hogy mennyire zavarja, és ha nagyon, akkor szereld le a hámról.
Ha van kézügyességünk, akkor magunk is készíthetünk otthon hámot, a görényes weboldalak közül többen is van fenn hozzá „szabásminta”.
Szállító:
Ez is fontos, ha valahová el szeretnénk vinni az állatunkat (állatorvos, görényes találkozó, stb). A kereskedelemben kapható macskáknak vagy kisebb kutyáknak készült hordozó tökéletesen megfelel. Ezekbe hosszabb utazásra, akár függőágyat is tehetünk, és tehetünk kevés almot is az aljára. Amennyiben rövidebb utat teszünk meg vele, akkor is tegyünk bele rongyot, vagy pólót, hogy a görényünk el tudjon bújni a kíváncsi, számára néha zavaró tekintetek elöl. A hordozók lényege – levegős legyen, könnyen ki lehessen tisztítani, és ne tudjon megszökni belőle az állat. Amennyiben jó a kézügyességünk, úgy magunk is varrhatunk a görényünknek hordozót, sok görényes weboldalon van fenn hozzá „szabásminta”.
Játékok:
A játékok kiválasztásánál a következőket vegyük figyelembe:
- Ne legyen lenyelhető, és ne legyen lenyelhető része sem
- Ne tudja szétrágni a görény
- Ne legyen éles sarka vagy éle, vagy szúrófelülete, amivel az állat megsértheti magát
- Emészthető legyen, hogy ha mégis megrágná az állat.
Amit a görények kedvelnek:
- Csörgő, zörgő játékok
- Sípoló játékok
- Mozgó játékok
- Marcangolható játékok
Ami a lakásban fellelhető és játéknak is kiváló:
- PET palack, bármely méretben
- Összetekert zokni
- Papírguriga (pl WC papíré vagy törlőkendőé) - csak felügyelet mellett adjuk neki, mert a kölykök kisebb nőstények feje beszorulhat!
- Nejlon zacskók (ezzel vigyázzunk, mert fulladásveszélyes, vágjuk le a sarkait)
- Kiselejtezett ruhanemű
- Kiselejtezett cipő, papucs
Karomvágó:
Lehet kapni speciálisan kisállatok
karomvágására kifejlesztett
karomvágó ollót (ennek általában
elég borsós az ára), de használhatunk
sima körömvágó csipeszt is.
Sampon:
Lehetőleg görények számára kifejlesztett sampont használj - ma már lehet ilyet is kapni a görényes webshopokban, illetve kisállatfelszerelésiboltokban (egyenlőre sajnos főleg Budapesten). Ha ilyet nem találsz, akkor macskáknak való sampont használj.
Mit kell görénybiztossá tenni a lakásban?
Mindent:).
Azzal, hogy új lakó költözik be hozzánk, sok dologra oda kell figyelnünk. Megpróbáltam összeszedni, hogy mi szükséges egy „görénybiztos” lakáshoz. Természetesen ezt időről időre felül kell bírálnunk, újra át kell néznünk, hisz a görényünk is nő, ügyesedik, esetleg új dolgok kerülhetnek a lakásba, vagy újabb görény érkezhet.
Ablakok és nyílászárók
Mielőtt szabadon engednénk a görényünket a lakásban, mindig nézzük meg, hogy minden ablak zárva van-e illetve nem tud-e feljutni oda. Sok görény szökik meg főleg nyaranta, a nyitva hagyott ablakokon keresztül, amikor nagyon meleg van, és mindenki szellőztet. Vegyük figyelembe, hogy amennyiben emeleten lakunk, akkor le is ugorhat, ami az életébe is belekerülhet.
A legjobb megoldás a bukó-nyíló fajta ablak, amivel akkor is szellőztethetünk, ha a görényünk szabadon lófrál.
A szúnyoghálót (amennyiben van), ellenőrizzük le, hogy nincs-e rajta lyuk. A görény a kis lyukból nagyon hamar nagyot tud csinálni és már meg is lépett rajta keresztül.
Amennyiben van a lakásunk ajtaján cica vagy kutyaajtó, azt mindig zárjuk le, ha szabadon van a görény. Ha ajtót nyitunk valakinek, vagy mi magunk érkezünk, távozunk, mindig nézzünk a lábunk alá, mert ilyenkor is kisurranhatnak.
Fürdőszoba és WC
A mosógép mindig legyen becsukva, mert a sötét lyuk vonzza a görényeket, főleg, ha még ruhát is teszünk be a mosógépbe. A görény nem éli túl, ha elindítunk egy mosást, miközben ő is benne van a gépben.
A WC fedele mindig legyen lecsukva és a fürdőkád se legyen tele vízzel felügyelet nélkül. A pipereeszközök is legyenek a görény számára elérhetetlen helyen, ugyanígy a mosószerek és egyéb vegyszerek is.
Konyha
Itt van a legtöbb izgalmas dolog a görény számára. A szemetesünk jól zárható legyen, különben ahogy lesz rá alkalma, kiborítja és csemegézik belőle. A mosogatógép vagy hűtőszekrény, fagyasztószekrény becsukásakor mindig ellenőrizzük le, hogy nincs-e benne egy görényJ. A legtöbb görény egy idő után profin kinyitja a fiókokat és a konyhaszekrényeket. Figyeljük, és ha a mienk is szakértő ebben, akkor szereljünk fel gyerekzárakat, vagy pedig erősebb mágneszárat.
Bútorok
Bárhová leülünk, vagy lefekszünk, mindig nézzük meg, hogy a dísztakaró, takaró, vagy lepedő alatt nem alszik-e egy görény. Az olyan fotelekre, amelyeknek hátradönthető a támlája és lábtartója is van és a hintaszékekre külön ügyeljünk.
Növények
A görények profi „kertészek”. Kiássák a virágokat, széttépik a szárat, levelet, virágokat, szétszórják a földet és belehemperegnek. Ha biztonságban szeretnénk tudni a növényeinket (illetve a mérgező növények esetében a görényünket), akkor mindig a görény számára elérhetetlen helyre tegyük őket. Ha nagyobb növényünk (fikusz, pálma, banáncserje) van a lakásban, amit nem tudunk a görény számára elérhetetlen helyre tenni, akkor a következőket tanácsoljuk. A cserépben lévő virágföldre tegyünk nagyobb köveket, majd az egészet fedjük le hálóval és a hálót pedig rögzítsük. Így nem fogja tudni a földet kikaparni belőle.
Elektromos felszerelések
A háztartási gépek, szerelvények körül rengeteg csapda található – ilyenek a vízmelegítők, a légkondicionálók, ventillátorok, és kandallók – így vigyázzunk arra, hogy a görényünk ne érhessen hozzá a tömítőgumikhoz, motorokhoz, drótokhoz, üvegszálas tömítésekhez, illetve a mozgatható alkatrészekhez.
Bár a görények alapjában véve nem rágnak, azért vannak kivételek. Figyeljük mindig őket, ha a vezetékek körül mászkálnak, és ha azt látjuk, hogy esetleg rágni akarná, akkor vagy fektessük be zárt dobozba a vezetéket, vagy pedig fújjuk le keserűspray-vel vagy csípős bors spray-vel.
Mászás
A görények profi mászók – főleg a nőstények. Érdemes odafigyelni rájuk, hisz a függönyökön, fonott bútorokon, polcokon keresztül szinte bárhová feljuthatnak. Néhány görény úgy mászik fel a falon, hogy beékelik magukat a fal és a falhoz legközelebb álló bútorrész közé, majd rejtélyesen feltűnnek, mondjuk a vitrin tetején.
Lyukak
A lyukak ösztönösen vonzzák őket. A görényeknek eléggé hajlékony csontvázuk van ahhoz, hogy bele tudják préselni magukat a legkisebb résbe is. Ellenőrizzünk le minden 4-5 cm-s lyukat a falban és a bútorokban, a szerelvények mögött és alatt, a konyhaszekrény alatt, az ablakkeretben és a rácsok között, a lefolyócsöveket és a vízvezeték tömítéseket. Ugyanígy ellenőrizzük le a postaládát, a macskaajtót, a kandallórácsot, a hűtőt, a szúnyoghálót. Ragasszunk le minden lyukat, amíg véglegesen nem drótozzuk be. Egy érdekes dolog a görények és a kis lyukak viszonyáról: a görények mindig be tudják préselni magukat, de utána már nem mindig tudnak kijönni!
Egyéb
A görények természetükből adódóan kíváncsi állatok. Mindent meg fognak nézni, leellenőrizni, leborogatni, kipróbálni, belebújni. Ha például valami egy váza alatt van, akkor akár a váza felborításával is megnézik, hogy van-e alatta valami érdekes és nem fogja érdekelni őket, hogy ez egy Ming-korabeli váza volt, vagy a bolhapiacon vett pár száz forintos váza.
Nekünk kell okosabbnak lenni és minden olyan dolgot eltenni az útjukból, amit tönkretehetnek. Nagyon könnyen bajba tudnak kerülni, így sok odafigyelést igényelnek, ha szabadon vannak – bajt okozhatnak még a szivacsok, rágó és radírgumik, a nyersbőr dolgok, ceruzahegyezők, ceruzák, tollak, bármi, amit meg tud rágni, le tud nyelni vagy meg tud enni.
Forrás: Thronos Rokke Kennel
|