Szaporodás, nemek, kölykök
2007.03.22. 18:43
Ha gyarapodik a család...
Hím vadászgörény:
Fontos tudnivalók:
-
A hímek 6-9 hónapos koruk között átesnek egy „kamaszkoron”, amely együtt jár azzal, hogy az állat próbál domináns pozícióba kerülni, így próbálgatni fogja az erejét. Kellő odafigyeléssel és helyes reakciókkal könnyet átvészelhetjük ezt az időszakot.
-
A hím vadászgörények ivarérettségük elérése után aktívan jelölik területüket. Ez egy kellemetlen szagú váladékkal jár együtt, amelyet az állat mindenre ráken. Ivartalanítással ez a viselkedésforma és a szag is megszüntethető. A hím görény erős szagát nem a bűzmirigy okozza!Az állat az ivartalanítás után jóval nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb természetű lesz.
-
A hím vadászgörénnyel évente max. 5 nőstényt fedezzünk be. A fedezések között legalább 1 hét teljen el. Így elkerülhető, hogy a hím súlyosan lefogyjon a párzási időszak végére.
-
A hímek a párzási időszakban jelentősen veszítenek étvágyukból, ezáltal testsúlyukból is. Figyeljünk, hogy kellő energiához és tápanyaghoz jusson. Ajánlott a vitamin és ásványianyag pótlás ebben az időszakban.
-
Örökletes betegséggel (pl. félheréjű) rendelkező hímet soha ne pároztassunk. Utódai a betegség hordozói vagy szenvedői lesznek.
-
A hímeket 5-6 éves koruknál tovább ne tartsuk tenyésztésben. Az idős állatokban romlik a szaporítóanyag minősége és maga a párzás is megerőltető az idősödő hím számára.
-
A hímek erősen agresszívak más ivaros hímekkel szemben, így egy ketrecben történő tartásuk nem megoldható.
Nőstény vadászgörény:
Fontos tudnivalók:
-
A nőstény vadászgörények első tüzelésük alkalmával pároztathatóak (ha ez 8 hónapos kor után következik be). A tüzelés jele a péra megduzzadása, váladékozása.
-
Amennyiben az állat túl fiatalon , még 8 hónapos kora előtt tüzelni kezd keressünk steril vagy elkötött hímet, akivel pároztathatjuk . A párzásból így kölykök nem születnek, a fiatal állat 6 hetes álvemhességen esik át, amellyel időt nyerhetünk.
-
Tévhit, hogy mindenképpen kell szülnie a nősténynek, különben megőrül. Az első tüzelés kezdetekor vagy egy álvemhesítés után ivartalanítható az állat.
-
Az álvemhességgel viselkedés változás és testi változások is együtt járnak. A nőstény hasa megnő, többnyire bújósabb lesz, kölykeként kezeli a vele együtt élőket. Ezek a változások természetesen csak az álvemhesség ideje alatt észlelhetőek.
-
A gyakori álvemhesség méhgyulladást okozhat, így ezt igyekezzünk elkerülni.
-
A vadászgörények szaporodása ún. direktovulációs peteéréssel történik. Ennek lényege, hogy az érett petesejt addig várakozik a nőstény méhében, amíg meg nem termékenyül. Ha ez elmarad, akkor cisztásodni kezd, majd hormon problémákat, végül halált okoz. A cisztásodás a tüzelés kezdetétől számított 3. héttől elkezdődhet. Ezt nevezik a köznyelvben „túltüzelésnek”, amelynek jelei a következők: a péra (nemi szerv) kifehéredése, étvágytalanság, levertség, szőrhullás (főleg a nyakon, a farkon és a hasi oldalon).A vadászgörény nőstényeket tehát midenképpen pároztatni vagy ivartalaníttatni kell.
-
A nőstényeket a tüzelés kezdetétől számított 7-14. nap között érdemes pároztatni.
Tüzelő nőstény megduzzadt pérája
Párválasztás, pároztatás:
-
A pároztatni kívánt állatok legyenek egészségesek, vérvonaluk minden örökletes betegségtől legyen mentes.
-
Csak stabil idegrendszerű, nyugodt állatokat szaporítsunk tovább.
-
A tovább tenyésztésre szánt görények családfája legalább nagyszülőkig legyen visszavezethető.
-
Pároztatás előtt legyenek oltva és féregtelenítve az állatok (a nőstény mindenképpen).
-
A kiválasztott tenyészegyedek ne legyenek rokonok.
-
Csak akkor vállaljunk kölyköket, ha biztosak vagyunk benne, hogy hozzáértő felkészült gazdákat találunk nekik.
-
A nőstény a tüzelés kezdetétőltől számított 9-14. nap között a legtermékenyebb
-
A vadászgörények párzása a laikus szem számára durvának tűnhet, azonban az állatok nem tesznek komoly kárt egymásban.
-
A biztos siker érdekében a nőstény és a hím legalább 2-3 napig legyenek együtt. Ez idő alatt többször párzanak majd.
-
A nősténynek a vemhesség ideje alatt extra adag vitaminra és kalciumra van szüksége.Figyeljünk, hogy a kölykök egészséges fejlődéséhez szükséges tápanyagokat megkapja a nőstény.
A vadászgörény vemhességének ideje 39-44 nap. Ha az állat a 44. nap után sem ellik, forduljunk állatorvoshoz.
Szülés:
- Az ellés kezdetének első jele, hogy az állat testhőmérséklete csökken, kissé zavartan járkál a ketrecben. Első ellésnél gyakori, hogy az alomban szül a nőstény, mivel a tolási ingert az ürítéssel tudja összekötni (Ellés előtt érdemes minimális almot betenni, hogy a kölykre ne ragadjon rá túl sok). Ilyen esetben a kölyköt tegyük az elletőládába.
- Az ellés több óráig is eltarthat. Amennyiben úgy véljük, hogy probléma van, esetleg nem megy a nősténynek a szülés, azonnal forduljunk orvoshoz.
- A nőstény 1-12 világos bőrű, fehér pihés apróságot ellik. Elrágja a köldökzsinórt, majd tisztára nyalja őket. Érdemes odafigyelni, hogy amíg a nőstény egy újabb kölyök világráhozásával fárad, az előző kölykökre ne taposson rá, vagy ne hűlhessenek ki.
- Előfordulhat, hogy néhány kölyök halva születik, vagy túl kicsi vagy túl nagy és az ellést követően pár órával, vagy nappal elpusztul. Szomorú esemény, azonban nem volt életképes, nyugodjunk meg, tudjuk be a természetes szelekciónak.
- A méhlepény távozása után az anyának megindul a teje és elkezd szoptatni. A görényeknek maximum 4 pár emlőjük van, de nem mind szokott megduzzadni és nem is mind látszik. Általában annyi emlő duzzad meg, amennyi kölyök van, de akkor is szép egészséges kölykök lehetnek, ha nem mindegyiknek jut saját emlő. Ilyenkor azonban figyeljük arra, hogy a kisebbnek látszó csemetéket rendszeresen rakjuk rá egy emlőre, hogy biztosan szopjanak.
- Előfordul, hogy az anyának nem indul meg a tejelválasztása. Ilyen esetben minél előbb forduljunk orvoshoz, hiszen egy injekcióval beindítható a tejtermelés.
- Ne ijedjünk meg, ha az anya a szülést követően nem eszik. Nagyon válogatósak lehetnek, próbáljunk gyakran és mindenfélével kínálni.
Születéstől az elválasztásig:
ˇ Az anya 2 hétig nem fogja (vagy igen ritkán) elhagyni a fészket, ne is erőltessük neki, később is csak rövid sétákat fog igényelni, melynek idejét napról napra növelhetjük, de ha látjuk, hogy zaklatott akkor forduljunk vissza vele. Nagyon ragaszkodik kölykeihez és védelmezi azokat, ezért előfordulhat, hogy ismét harapóssá válik.
ˇ Az első három hétben a nőstény teljesen ellátja a kölykeit. A nőstény 3-4 hetes korukig tisztítja őket, mellyel nemcsak bőrüket tartja tisztán, hanem a kölykök híg székletét is eltávolítja (megeszi) és nyalogatásával a kicsik emésztését is segíti. Amíg anyatejet esznek a kicsik, addig az anya "oldja meg" a székletürítésüket.
ˇ Előfordul, hogy a nősténynek olyan intenzív a tejtermelése (főleg kevés kölyök esetén), hogy a kölykök nem képesek rendesen leszívni. Ez emlőgyulladáshoz vezethet, mivel felszaporodnak a nőstény emlőiben a baktériumok. Figyeljünk tehát, hogy ha túl kemények az emlők fejjük le a nőstényt, vagy vigyük orvoshoz.
ˇ A kölyköket 3 hetes koruktól húspéppel etetni kell (akár napi 4-6 alkalommal is), hogy fejlődésüket elősegítsük és az anyáról is levegyünk némi terhet. Mindenképpen fordítsunk figyelmet a kalcium és D-vitamin bevitelre, mert e nélkül a kölykök csontjai a gyors növekedés következtében deformálódhatnak. (vitaminok, kutya csonterősítők)
ˇ A kicsik bundája 2-3 hetes koruktól kezd átpigmentálódni, a fehér pihékből fokozatosan lesz szürke szőrzet (kivéve az albínó kölyköknél, náluk fehér szőrzetre cserélődik) Ez a folyamat elsőre talán megijeszthet minket, mert a kölykök úgy tűnnek majd, hogy elkezdtek bekékülni, pedig csak a pihéjük cserélődik le. Fokozatosan lesz szép, szürke kölyökkabátjuk.
ˇ A kölykök szeme 25-28 napos korukban nyílik, kisebb, fejletlenebb egyedeknél ez lehet később is. Az is előfordulhat, hogy a két szem nem egyszerre nyílik, hanem pár nap késéssel. Ez természetes, semmiképpen ne sietessük és ne "segítsünk" neki, mert kárt tehetünk látásukban. Ekkor már intenzíven mozognak, játszanak egymással, már nem sírnak, ha anyjuk kicsit távol van, esznek húst, illetve amit az anyának adunk, de még szopnak.
ˇ 4 hetes koruk után megfigyelhető, hogy az anya már nem hagyja, hogy mindig szopjanak, elkezdi a leválasztást. Ezáltal teje is fokozatosan csökken, majd elapad. A kicsik emiatt több szilárd táplálékot esznek (napi 5-6 alkalommal érdemes etetni a piciket), legjobb számukra a főtt vagy darált húsok. Foguk már igen fejlett, apró fűrészfogakhoz hasonlítható, mellyel kiválóan tudnak marcangolni és ennek sajnos kezünk is áldozatul eshet.
ˇ 5 hetes korban mi is elkezdhetjük az elválasztást, ha látjuk, hogy a kölykök már szépen esznek önállóan. Naponta, egyre több időre tegyük külön az anyát. Első alkalommal talán 1 órával célszerű kezdeni, azonban ügyeljünk arra, hogy a kölykök meg ne fázzanak, ha esetleg hidegebb idő van. Este mindenképpen az anyával legyenek a kölykök!
ˇ A kölykök mozgása 6 hetes korukig meglehetősen instabil, ez azonban nem gátolja őket abban, hogy kisebb felfedezőutakat tegyenek. Ha hiányolják anyjukat hangos sírással hívják magukhoz.
ˇ 5-6 hetesen lábuk egyre erősödik, először az elsők, majd később a hátsók is. Fókaszerű járásuk egyre inkább fog rendes görényjárásra hasonlítani, azonban nagyon bizonytalan lesz, könnyen megbotlanak. (Ebben a korban van szükségük a legintenzívebb D-vitamin és kalcium bevitelre.)
ˇ 6,5-7 hetesen már szinte csak szilárd táplálékot fogyasztanak, ha anyjuk engedi még azért megpróbálnak szopni, de már készek az önálló életre. Ebben a korban kereshetünk számukra saját gazdit! Amíg anyatejet szopnak semmiképpen sem javasolt az elválasztás, mert a tej számukra olyan fontos adalékokat tartalmaz, amilyet semmilyen tápszerrel nem tudunk megfelelően pótolni!!
Elárvult kölykök felnevelése:
-
Sajnos előfordulhat, hogy szülés után problémák merülnek fel az anyaállattal. Megeshet, hogy elpusztul, nincs (elég) teje vagy nem törődik a kölykökkel.
Ilyenkor a következőt tehetjük…
Ha a nősténynek nincs teje, vagy nem törődik a kölykökkel, forduljunk mihamarabb állatorvoshoz. Egy injekció segíthet megindítani a tejtermelést és az anyai ösztönöket. Fontos, hogy a kicsiket melegen kell tartani, hiszen ilyen korban még nem tudják szabályozni testhőmérsékletüket, és könnyen kihűlnek.
A kicsik életbemaradásának esélyét nagyban növeli, ha hozzájutnak, az un. föcstejhez . Az első pár órában a nőstény által termelt ellenanyagok így jutnak át a kölykök szervezetébe, ahol beindítják az immunrendszer működését. E nélkül kevés az esély a picik túlélésére. Nagy segítség lehet ilyenkor egy dajkanőstény is. Többnyire a szoptatós nőstények hajlandóak elfogadni a saját kölykeikkel hasonló korú idegen apróságokat.
Ha minden kötél szakad, akkor fel lehet nevelni a kölyköket saját kezűleg is. Tisztában kell lennünk, azonban azzal, hogy ez embertelenül nagy munka. Fel kell készülni jó pár hét álmatlanságra, kávéfőzésre valamint idegi nyomásra.
Amire szükség lesz:
- Macskáknak való tejpótló tápszer , vitaminkeverék
- Fecskendő vagy pipetta
- Infralámpa vagy melegítőpárna
A kicsiket 1-2 óránként éjjel-nappal etetni kell, ügyelve arra, hogy ne nyeljenek félre, ne legyen túl meleg a tápszer. A kölykök hangos sírással jelzik, ha itt az etetés ideje. Az első pár etetésnél nehezen fogadják el a tejpótlót, de néhány cseppet mindenképp próbáljunk meg megetetni velük.
2-3 hetesen az etetéseket 2-3 óránként végezzük. Ilyen korban már a tápszerhez lehet keverni húslét, bébiételt, un. macskatejet (laktózmentes), vagy higított húspépet. Ne próbáljuk meg macskaeledellel vagy tehéntejjel etetni a kicsiket, mert ezek súlyos károsodást okozhatnak a még fejletlen bélrendszerükben. A kölyköket etetés után langyos vizes vattával tisztítsuk meg. A hasukat masszírozva kell őket székelésre ösztönözni, mivel ebben az időszakban még nem képesek az akaratlagos ürítésre. Figyeljünk arra, hogy ne hűlhessenek ki, folyamatosan legyenek betakarva és melegítve.
3-3,5 hetes koruktól már valóban szilárdabb ételre is lehet szoktatni őket, a tápszert fokozatosan elhagyva.
Ilyen korban a következőt adjuk nekik: baromfihús (az étel 80 %-a), rizs, répa megfőzve és összeturmixolva. Ezt vízzel hígítva adjuk a kicsiknek.
4-5 hetes kortól az etetéseket napi 5-7 alkalomra csökkenthetjük. A kölykök ebben a korban már önállóan tányérból is képesek enni.
5-6 hetes korukban már a nyers húst is szívesen fogyasztják.
Sajnálatos módon nincs garancia az árva kölykök életbemaradására. Az esetek felében a kölykök nem maradnak meg. 1,5-2 hetes kortól már nő az esélyük a túlélésre. Érdemes segítséget kérni egy tapasztalt görénytartótól, aki már nevelt árva kölyköket. Ajánlatos a kölyköket folyamatosan ellenőriztetni egy hozzáértő állatorvossal, aki közbe tud avatkozni, ha gond merülne fel.
Az ilyen elárvult kicsik felnevelése nagy lelkierőt, türelmet és kitartást igényel, de megéri, hiszen ezek a picik nagyon szelídek és hálásak lesznek.
-
A kölykök nemének meghatározása:
Forrás egy része: www.goreny.hu
|