Ápolás
2007.11.23. 10:38
Egy kis kozmetika...
Bőr és szőrzet:
A bőr és a bunda gondozása belülről kezdődik.A helyes táplálás, tartás és a megfelelő ápolás az alpja a görény egészségének és szépségének.
A görények bundája két rétegből áll: alj és fedőszőrzetből.Nyáron az aljszőrzet nagyrészét elveszítik a vedlés folyamán. Ilyenkor rövid, fényes fedőszörzetet növesztenek, minimális aljszőrzettel.
A jól ápolt görények szőre csillogó, tömött, bőrük egészséges és ruganyos. A fénytelen, sprőd, erősen hulló szőrzet (kivéve vedléskor) arra utal, hogy az állat ápolására nem fordítanak kellő időt vagy beteg.
Fürdetés: A fürdetést ne kezdjük túl korán, ha lehet 10-12 hetes kor előtt ne fürdessük a kölyköt. Ha nagyon koszos lesz a játék során, akkor tiszta vizzel mossuk le. Ha mégis samponos fürdésre van szükség akkor macskák vagy kisbabák részére ajánlott sampont használjunk (kereskedelmi forgalomban már kapható speciális görénysampon is). A sampont higítsuk vizzel, így kevésbé szárítja a bőrt.
A fürdetéshez hozzá kell szoktatni a görényeket, ezért nem mindegy, hogy első pár találkozásuk a vizzel milyen nyomot hagy lelkükben. Adjunk lehetőséget a kölyköknek ismerkedni a vizzel.
Fürdetéskor a görény lába mindíg érjen le, nehogy megijedjen. A víz kézmelegnél egy kicsivel melegebb legyen, mivel a görények testhőmérséklete magasabb az emberénél. Samponozáskor ügyeljünk arra, hogy a szemükbe, szájukba és fülükbe ne kerülhessen sampon. Az állatot jól dörzsöljük át a samponos vizzel, majd kellőképpen öblítsük át tiszta vízzel a szőrzetet, különben a bőrön maradő sampon viszketést, allergiát okozhat. Fürdés után az állatot törüljük át, majd tegyük meleg, huzatmentes helyre, ahol teljesen kiszáradhat a bundája. A legtöbb görény nem tűri a hajszárítózást, persze kellő türelemmel hozzászoktathatóak. Ilyenkor ügyelni kell, nehogy túl meleg legyen a hajszárító, mert megégethetjük a görény bőrét és szőrét.
A vemhes görényeket a vemhesség 3. hetétől nem ajánlott fürdetni a stressz és a melegvíz miatt.
Fontos megemlíteni hogy a görényeket ne fürdessük gyakran (3-4 havonta max egyszer).Ennek következménye ugyanis, hogy lemossuk bőrükről a védelmező faggyúréteget. Az állat szervezete erre úgy reagál, hogy aktívabban termeli a védőréteget, így minnél többet fürdetjük a görényt, annál erősebb szaga lesz.
Ha a görény bundáját koszosnak vagy túl zsírosnak érezzük, akkor ajánlott sima babahintőporral beszórni, majd poha lószőrkefével átfésülni a bundáját. Így a fürdést elkerülhetjük. (a túl gyakori hintőporozás is szárítja a bőrt)
Vedlés: Tavasszal és ősszel várható.Többnyire 1-2 hét alatt levedik a bundájukat. A vedlés időszaka alatt érdemes macskák részére gyártott szőroldó pasztát adni a görénynek, hogy ne okozzon a tisztálkodás közben lenyelt szőr gondot a beleiben.
A szőr gyorsabb cserélődését rendszeres fésüléssel, alkalmanként az elhalt szőr óvatos kitépésével elősegíthetjük.
Karomápolás:
A görények karmát rendszeres időközönként vágni kell. Ha a karmai a földre érnek akkor itt az idő, hogy megrövidítsük.A karom belső rózsaszín része a körömágy, amely élő rész,véredényeket és idegeket tartalmaz. Figyeljünk arra, hogy az élő részbe ne vágjunk bele, mert ez erős vérzéssel és fájdalommal jár a görénynek. Az ér jól látható rózsaszín csík a karomban, ez alatt 2-3 mm-el vágjuk a karmot enyhén ferdén. Ez után ajánlott megreszelni a karmokat, már ha tűri a görény. A túl hosszú, vagy rosszul levágott karom könnyen beakadhat valahová és balesetet okozhat. Ha bizonytalanok vagyunk kérjünk segítséget állatorvostól vagy hozzáértő, gyakorlott személytől.
Fültisztítás:
A görények fülét rendszeresen tisztítani kell. Sajnos minden görény hajlamos a fülatkásodásra, amely a fülben lévő sötét szennyeződésről vehető észte. Az elhanyagolt, atkás fül fülgyulladáshoz vezethet.A fülatka ellen a legjobb a Frontline spray amellyel 3-5 naponta ki kell pucolni a füleket. Súlyosabb esetben ajánlott az Oticat fülcsepp, ezt napi rendszerességgel kell használni. A fülek tisztítása nagy odafigyelést idénylő, többnyire kétemberes munka. Figyelni kell, nehogy megsértsük a vattával vagy fültisztítóval a hallójáratot. Érdemes itt is segítséget kérni egy tapasztaltabb embertől.
Szájápolás:
A fogakat úgy a legegyszerűbb tisztán tartani, ha a görénynek csontos ételt is adunk. Így a rendszeres rágással jól tisztántartja saját fogait.
A görények fogát ritkán szokták megmosni, de van rá lehetőség. Macskák részére készült fogkrémmel és puha fogkefével, rendszeresen meg lehet tisztítani fogaikat. Soha ne használjunk emberek számára gyártott fogkrémeket!
Ha az állat fogai már erősen fogkövesek, kérjünk segítséget állatorvostól, aki egy kissebb műtét során eltávolítja azt.
Szemek tisztántartása:
Főleg a bézs és albínó görényeknél vehető észte a könny, amely a szemek környékén elszínezi a bundát.Macskák és kutyák részére készült szemkörnyék tisztító cseppel ez a szennyeződés eltávolítható. Az oldatot csepegtessük vattára és óvatosan törüljük körbe a szemeket.
Élősködők:
A görények a többi házi kedvenchez hasonlóan sokféle bélféreggel megfertőződhetnek, és tovább fertőzhetik környezetüket. Mivel a bélférgek az emberekre is veszélyesek, negyedévente féregteleníteni kell a görényeket. A bolha a bélférgek köztigazdája is lehet, ezért (is) fontos a rendszeres bolhátlanítás.
A bolha a görények második legelterjedtebb parazitája. Ezért a fertőződés megelőzésére – szertől függő gyakorisággal – kezelni kell őket. A legkönnyebben alkalmazható szerek, a bőrre cseppenthető (spot on) készítmények, melyek általában 4 hetes védelmet nyújtanak a bolhák ellen. Egyes készítmények egyben a kullancsok és szúnyogok ellen is védenek. Ez utóbbi készítmények receptkötelesek, az állatorvos tudja felírni őket.
A görények rendkívüli módon hajlamosak a fülatkával való megfertőződésre. Tünetei: fülvakarás, jellegzetes kenőcsös sűrű sötétbarna-vörösesbarna színű fülváladék. Az atkafertőzést mindenképpen kezelni kell, mert az állat állandóan ideges, vakarja a fülét, karmaival sérülést okozhat a hallójáratban és körülötte. A fertőzés, kezelés nélkül olyan súlyossá válhat, hogy a görény könnyen szenvedhet (később esetleg visszafordíthatatlan) halláskárosodás (esetleg teljesen megsüketül). Megelőzés: állatorvos által felírt vényköteles készítményekkel.
A szabadba (kertbe, parkba, erdőbe, mezőre) kivitt görényeket kullancsok ellen is érdemes az azokat elriasztó, illetve elpusztító külsőleg használható cseppekkel védeni. Ezzel megelőzhetők a Lyme-kór és egyéb kullancsok által terjesztett betegséégek. Ezeket a készítményeket az orvos írhatja fel. Célszerű a hosszú távú bolha és kullancs elleni védekezést egyetlen, könnyen alkalmazható (spot on csepp) készítménnyel megoldani.
|