Mielőtt megvennéd...
2007.11.23. 12:00
Nekem való állat?
A vadászgörények nem mindenki mellé való társállatok. Megpróbálom pár pontban összeszedni, hogy mi az, amit végig kell gondolni, mielőtt bárki is belevág a görénytartásba.
A vadászgörények költséges házikedvencek. Ez annyit jelent, hogy bár főleg a nyár végén, már akár ajándékba is kaphatunk kölyköt, de a felszerelésük beszerzése sok pénzbe kerülhet. A táplálásuk szintén, mivel obligált ragadozók, ami annyit jelent, hogy a táplálékuk 90%-t húsnak kell kitenni. Nem élhetnek konzerven, szupermarketekben kapható száraztápokon, esetleg maradékon. Ezért a táplálásuk nyugodtan költségesnek mondható a mai húsárak mellett. Az állatorvosi költségek sem elenyészőek, nagyon sok állatorvos a vadászgörényt egzotikus állatnak kategórizálja és az annak megfelelő árazással dolgozik. A nőstények ivartalanítása, egy-egy műtét 10-20-30.000 vagy akár ennél is magasabb költségekre rughat. A lakásban tartott vadászgörényeknél a 3. életévük körül megjelenhet a mellékvese daganat, ennek kivizsgálása (hormonvizsgálatok, ultrahang, vérvétel, stb), sem két fillér és az utána történő műtét vagy implantátum beültetése is 20-30 ezer forint körül mozoghat (és az implantátumot kb 1,5-2 évente újra kell venni).
A vadászgörények rendszeres életet követelnek. Nagyon hamar megtanulják, hogy mikor kapnak enni, mikor sétálnak, mikor lehetnek szabadon és elég nehezen viselik el, ha ettől eltér a napi rutinjuk. Ezért aki rendszertelenül, össze-vissza van otthon, annak nem való vadászgörény.
A vadászgörények csak türelmes és megfelelő humorérzékkel rendelkező gazdának valóak. Képesek egymás után akár 15-20-szor is felmászni ahová nem szabad, leverni a gazdi kedvenc vázáját, ellopni az elölhagyott dolgokat. Képesek a lakást úgy átrendezni, ha nem zárjuk el őket amikor nem vagyunk otthon, hogy amikor hazaérünk, először arra fogunk gondolni, hogy betörő járt a lakásunkban.
Milyen korú gyerekek vannak a háztartásban? A vadászgörények 7 éves kor alatti gyerekekkel csak szülői felügyelettel lehetnek együtt. A görény is képes játék közben megsebezni a kisgyereket, de a kisgyerekek is képesek kárt tenni a "törékeny" görényben.
Milyen háziállatok vannak még a háztartásban? A görények egyes háziállatokkal nagyon jól kijönnek, másokat el fognak pusztítani, más háziállatok pedig őket pusztíthatják el. Egy későbbi cikkben ezt bővebben is kifejtem.
A vadászgörény csak megfelelő mennyiségű szabadidővel rendelkező gazdának való. A vadászgörényünk csak akkor lesz kedves, kezes házikedvenc, ha naponta legalább 2-3 órát foglalkozunk vele. Az nem elég, hogy szabadon engedjük és fusson amerre lát, hanem foglalkozni is kell vele, hogy problémamentesen együtt élhessünk vele.
A vadászgörényeket csak görénybiztos lakásban szabad tartani. Ez annyit jelent, hogy bizonyos áldozatokat meg kell hoznod, hogy együtt élhess a görénnyel. Például: virágokat és törékeny dolgokat el kell pakolnod, többször kell takarítanod, nyáron nem tudsz bármikor és bárhogyan szellőztetni, ajtót-ablakot nyitvahagyni.
Milyen körülmények között élsz? Itt most nem az anyagi körülményekre gondolok, hanem, hogy albérletben, vagy saját lakásban, szülőkkel, vagy egyedül, stbstb. Sok albérletben nem engedélyezik a görény tartását (büdős, bepiszkolja a lakást, stbstb), ha a szülőkkel, családdal élsz együtt, akkor a többiek beleegyezése is kell, hogy nyugodt körülmények között tarthasd a görényed. Sajnos nagyon sok kidobott, vagy hamarjában megvett görény keres amiatt gazdit, mert kérdés, engedély nélkül beállítottak velük és vagy a főbérlő, vagy a szülők, vagy a család többi része nem örült nekik és napokon belül ultimátumot kapott az újdonsült görigazdi - és ennek általában a görény issza meg a levét...
Hímet vagy nőstény?
Hímek
A hím akár a nőstény kétszerese is lehet méretben és súlyban is. Az ivaros hímek súlya nyáron 1,5 - 1,8 kg között, míg télen 1,7 - 2,5 kg között mozoghat - persze vannak kistermetű és vannak gigantméretű hímek is, ezért a súlyuk ettől eltérhet lefelé és felfelé is. Az ivartalanított hímek súlya ennél kevesebb természetesen.
A hímek általánosságban lomhábbak, talán nyugisabbak is, mint a nőstények. Ebből kifolyólag ők nagy valószínűséggel nem fognak a függőkarnisra felmászni - viszont az erejük is nagyobb, mint a nőstényeké, ezért jobban el tudnak vonszolni nehezebb tárgyakat is. Az ivaros hímek - főleg párzási időszakban - viszont egyáltalán nem lomhák és nem nyugisak - hajtja őket a vérük, szinte lehetetlen lefárasztani őket.
Az ivarérett kor elérése után a bundájuk jellegzetes pézsmaszagot áraszt, amit van aki kedvel, van aki elvisel és van aki egyáltalán nem bír elviselni - plsz a területüket és az ehhez tartozó össze tárgyat (ebbe minden beleértendő - újságok, ruhák, játékok, cipők, szék, asztal, egyebek) erős szagú váladékkal megjelölnek. Ezért például lakásban elég nehezen lehet velük együtt élni .
Az ivaros hímek általában nehezen tarthatóak együtt más görényekkel:
- a többi ivaros hímmel - főleg párzási időszakban - kemény, véres territóriális harcokat vívhatnak,
- az ivaros nőstényekkel párosodni próbálnak - ha azok nem tüzelnek akkor is - "próba szerencse" alapon:)
- az ivartalanított állatokkal, azok viselkedése alapján foglalkoznak - ha az ivartalanított görény hím, és megpróbál dominánsan viselkedni, akkor az ivaros hím ivaros hímként kezeli és megpróbálja leverni, ha az ivartalanított hím behódolóan viselkedik, akkor bár hatalmi harc nem lesz, de az ivaros hím "bepróbálkozhat" nála, az ivartalanított nőstényekkel hasonlóan bánik, mint az ivaros nőstényekkel - molesztálni fogja őket.
Ivartalanítást követően a szag nagyon hamar megszűnik, a jelölgetés mozdulata még sokáig él bennük, de már nincs váladék és ezt követően együtt lehet tartani őket más görikkel is, mert a kemény territóriális védőösztön az ivartalanítással megszűnik.
Nőstények
A nőstények általánosságban fürgébbek, agilisebbek, de jó részük "hisztisebb" is, mint a hímek. Ők olyan kis helyekre is beférhetnek, ahová a hímek egyáltalán nem férnek be, súlyuk, méretük és ügyességük a segítség ehhez. A súlyuk 600 gramm és 1 kg között mozog. Bundaszaguk nincs, kivételt képez a tüzelés, amikor nekik is erősebb a bundaszaguk - mintegy ezzel is jelezve a hímeknek, hogy készen állnak a párzásra. Az aránylag kis súlyukat és méretűket a hangukkal és "nőkre jellemző" viselkedésükkel képesek kompenzálni.
Tüzelésnél, vemhességnél elképzelhető, hogy az addig izgága, túlfűtött, egy percig meg sem álló nőstényünk kedves, bújós, "anyás" lesz. Az álvemhességgel előjöhet az, hogy bármilyen tárgyat, sőt gyakran a kezünket, ujjunkat is kinevezhetik kölyöknek és megpróbálják biztonságba helyezni és féltőn óvják mindentől és mindenkitől.
A kölykök megszületése után sok nőstény viselkedése megváltozhat, és az addig kedves, kezes, barátságos nőstényünkből hirtelen vérszomjas "tigris" vállhat, "aki" gyakran egy embert tüntet ki a bizalmával, de előfordulhat, hogy mindenkivel támadólag lép fel a kölykei védelmében. Ezt türelemmel kell viselnünk, a kölykök elválasztása után ez a viselkedés megszünik és újra a régi, megszokott görényünket kapjuk vissza.
A nőstényeknél nagyon fontos tudnivaló az évenkénti tüzelés és ha nem mulasztják el a tüzelést, akkor az ebből fakadó túltüzelés, mely az állatunk életébe is kerülhet. A túltüzelésről majd egy másik részben írok.
Ők akár ivarosan, akár ivartalanul is együtt tarthatóak más ivaros és ivartalanított nőstényekkel, vagy ivartalanított hímekkel, bár azt tudni kell, hogy a nőstények is védik a territóriumukat a többi nősténnyel szemben, és ez a viselkedés gyakran az ivartalanítást követően is megmarad, így például ha görényeket szoktatunk össze - a nőstény-nőstény párosítás lesz valószínüleg a legnehezebb.
Ivartalanítást követően megszünik a évenkénti többszöri tüzeléses mizéria, elkerülhetjük a nem kívánt szaporulatot és a túltüzelést is.
Forrás: Thronos Rokke Kennel
|